Vysočina Šetří » Novinky » Z Jihlavy se stává město zaslíbené CNG dopravě

Z Jihlavy se stává město zaslíbené CNG dopravě

čtvrtek, 28. února 2013

CNG MHD Jihlava

V Jihlavě se stále rozrůstá vozový park deseti busů na stlačený zemní plyn (neboli CNG), který provozuje zdejší Dopravní podnik města Jihlavy.

Autobusy s pohonem na CNG se mohou cestující v Jihlavě vozit již od roku 2011 a kromě šetrného provozu autobusů k životnímu prostředí je vidět hlavně finanční efekt. 1 kg CNG včetně elektrické energie na stlačení zemního plynu dopravní podnik v Jihlavě pořizuje o více než třetinu levněji než  1 l nafty. Navíc došlo ke snížení průměrné spotřeby.
Pro srovnání průměrná spotřeba autobusů s pohonem na CNG je 35,6 kg/100 km, s běžným pohonem na naftu 42,2 litrů na 100 km. Dopravní podnik ale neřeší jen náklady na pohonné hmoty. Investice do deseti autobusů na CNG byla 51,4 milionů korun. Celých čtyřicet procent se však podařilo zafinancovat z fondů Evropské unie. Dobré zkušenosti s busy na CNG byly využity i v řešení dopravy příměstských částí. Cestující z Jihlavy i do Jihlavy převážejí dva miniautobusy s pohonem na CNG, které svojí kapacitou dvaceti míst lépe vyhovují příměstskému provozu.
Dodávce prvních autobusů na stlačený zemní plyn předcházela výstavba plnící stanicie na CNG, kterou mohou využívat i ostatní řidiči jezdící na stlačený zemní plyn. Vlastníci automobilů s pohonem na CNG tak mohou tankovat u bezobslužné čerpací stanice 24 hodin denně a využívat nižších nákladů na pohonné hmoty stejně jako busy dopravního podniku.

Video CNG v Jihlavě bojuje