Vysočina Šetří » Novinky » Vysočina může ušetřit desítky milionů za veřejné osvětlení

Vysočina může ušetřit desítky milionů za veřejné osvětlení

úterý, 1. října 2013

web_7558

Projekt VYSOČINA ŠETŘÍ ENERGII iniciovaný vedením kraje, jehož partnerem je společnost E.ON Česká republika, přináší první konkrétní plody tohoto partnerství veřejné správy a soukromého sektoru. Na základě detailního průzkumu byla vypracována analýza stavu veřejného osvětlení v obcích Kraje Vysočina, jejíž výsledky mohou zásadním způsobem pozitivně ovlivnit spotřebu elektrické energie v systémech veřejného osvětlení kraje, ale také jeho celkový stav.

Podle průzkumu, který je svým rozsahem unikátní v České republice se potenciál úspor pohybuje až ve výši 20 %, což v případě obcí Kraje Vysočina přesahuje částku deseti milionů korun ročně. Analýza ukazuje na několik klíčových oblastí, na které bude vhodné se zaměřit, jako například poměrně velké nasazení energeticky náročných světelných zdrojů, nebo nedostatky v zákonem předepsané dokumentaci, na jejímž základě lze vůbec o energeticky smysluplném využití veřejného osvětlení uvažovat. Detailní analýza s doporučením dalšího postupu bude předložena radě kraje. Průzkum probíhal od dubna 2013 prostřednictvím aplikace na webovém portálu www.vysocinasetrienergii.cz. Webový portál přináší také možnost obyvatelům Vysočiny zjistit skutečnou energetickou náročnost jejich domu či bytu.


Kraj Vysočina patří dlouhodobě k nejčistším regionům v České republice. Právě to byl také důvod, proč se jako vůbec první region rozhodl stát energeticky úsporným krajem. Projekt Vysočina šetří energii vznikl z iniciativy energetické společnosti E.ON a Kraje Vysočina v roce 2012. Portál Vysočina šetří energii je prvním krokem k hledání opatření vedoucích k úspoře energie v Kraji Vysočina. Odpověď, proč využívat energii efektivněji je jednoduchá! Ušetřená energie snižuje výdaje nejen domácností, ale i měst, obcí a výrobních provozů za spotřebovanou energii a zároveň je nejlepší investicí pro zlepšení životního prostředí. A přitom efektivně využívat energii je tak snadné!