Vysočina Šetří » Novinky » Tepelné ztráty budovy školy otestoval bezpilotní letoun tzv. dron

Tepelné ztráty budovy školy otestoval bezpilotní letoun tzv. dron

úterý, 10. března 2015

IMG_6029

Unikátní způsob infra snímkování tepelných ztrát objektů otestovala Střední škola průmyslová, technická a automobilní v Jihlavě. Nad budovu, kterou plánuje zateplit, vyslala bezpilotní letoun (dron) vybavený infrakamerou. Tuto unikátní metodu mohla škola zřizovaná Krajem Vysočina vyzkoušet díky projektu Vysočina šetří energii. Na tom s krajem spolupracuje energetická společnost E.ON a právě ta bezpilotní dron do Jihlavy přivezla.

„Oslovili nás naši projektoví partneři ze společnosti E.ON s tím, že chtějí vyzkoušet snímkování z dronu na některé z budov na Vysočině. Proto jsme vybrali areál v Bedřichově, který budeme letos zateplovat. Díky ojedinělé metodě získáme zajímavá data, se kterými pak můžeme při zateplování pracovat,“ dodal k unikátnímu pokusu hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

V současné době se k identifikaci tepelných ztrát budov používají pouze statické infrakamery. Pilotní test využití pohyblivé infrakamery umístěné na dronu umožní přesně určit tepelné ztráty budovy i z ptačí perspektivy a také v místech, která nejsou ze země snadno přístupná. V případě dronu se jedná o rychlé a přesné řešení. V ČR to byl jeden z prvních podobných testů a Vysočina jej mohla využít díky projektu energeticky úsporného kraje, který ve spolupráci s energetickou společností E.ON funguje již třetí rok.

Společnost E.ON v tomto roce realizuje projekt, jehož cílem bude ověření možnosti použití bezpilotních letounů v oblasti provozování distribuční soustavy. Kromě toho je cílem společnosti také praktické ověření možnosti využití bezpilotních letounů ještě v jiných oblastech spojených s energetikou, jako např. infra snímkování tepelných ztrát budov a to ve spolupráci právě s Krajem Vysočina. Do testu se zapojila rovněž společnost Saint-Gobain, jedna z předních společností na trhu stavebních materiálů. Znalosti odborníků z této společnosti v oblasti klasického způsobu infra snímkování tepelných ztrát budov, budou hrát významnou roli v následné analýze výstupů pilotních letů, kterou plánuje projektový tým E.ON letos realizovat.

V rámci testu byl rovněž proveden nálet modelové ulice v Jihlavě, opět dronem s infra kamerou. Projektový tým E.ON předpokládá, že výstupy z unikátního snímkování dronem nad komunikací, mohou poskytnout zajímavé informace o slabých místech jednotlivých objektů sledované komunikace z pohledu efektivity tepelné izolace. Majitelé objektů mohou následně obdržet kvalifikované informace o stavu tepelné izolace objektu, ale i odbornou pomoc v oblasti využití moderních materiálů umožňujících zvýšení teplené izolace objektů.

Z tohoto pohledu se jedná o unikátní test, který spojuje zapojení inovativního průmyslového technologie, která by měla umožnit identifikovat oblasti možných energetických úspor.