Vysočina Šetří » Novinky » Projekt z Jihlavy bude bojovat ve finále E.ON Energy Globe Award ČR 2013

Projekt z Jihlavy bude bojovat ve finále E.ON Energy Globe Award ČR 2013

čtvrtek, 11. července 2013

Energy_globe_2013_logo (1)

S nápadem na ochranu životního prostředí hájí barvy našeho kraje projekt Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě. Měření výskytu oxidu uhličitého ve škole zaujalo porotce, a tak se v kategorii Mládež utkají studenti ve finále s dalšími dvěma konkurenty. Tým studentů z Jihlavy není ale v soutěži žádným nováčkem. Již v předminulém roce získal cenu Ekoenergie a za výhru nakoupil právě potřebná měřidla. S novým projektem letos tým vyráží do boje o 300 000 Kč.

Ekologické ceny E.ON Energy Globe Award ČR 2013 znají nominované projekty, vítěz usiluje o odměnu 300 000 Kč E.ON Energy Globe Award ČR 2013 se může stejně jako v minulých letech pochlubit velkým zájmem českých kutilů, firem a organizací. Do soutěže, která každoročně odměňuje originální projekty přispívající k ochraně životního prostředí, se přihlásilo celkem 217 projektů. Představení vítězů se uskuteční 7. října ve Vinohradském divadle v Praze, záznam programu bude odvysílán na České televizi.
Projekty přihlášené do letošního ročníku E.ON Energy Globe Award ČR spojuje vedle zajímavé myšlenky a chytrého využití moderních technologií také snaha inovovat a inspirovat. Mezi projekty, které v minulých dnech hodnotila mezinárodní odborná porota, se objevuje první energeticky soběstačná obec v ČR, dům vyrábějící více energie, než sám spotřebuje, nebo solární deštník, který ochrání před sluncem a dobije váš mobil.

„Počet přihlášených projektů do soutěže o „ekologického oskara“, a jejich rostoucí kvalita je důkazem, že se téma energetických úspor stále více prosazuje v naší společnosti i v povědomí široké veřejnosti. O to víc jsem potěšen, že se postupně daří v tomto smyslu upravovat i evropskou i českou legislativu například v oblasti ekologické dopravy,“ uvedl na tiskové konferenci ve svém stanovisku Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

Z 217 soutěžících vybrala mezinárodní porota 3 nejzajímavější projekty v kategorii Obec, Kutil, Firma a Mládež. Nominované projekty přitom usilují vedle prvenství ve své kategorii také o celkové vítězství v soutěži. Absolutní vítěz bude určen v rámci slavnostního vyhlášení diváky v sále, získá odměnu 300 000 Kč a právo reprezentovat Českou republiku na světovém finále Energy Globe Award.

Mezinárodní porota složená z řad odborníků na problematiku hospodárného využívání energií měla, jako již každoročně, nelehký úkol vybrat v každé kategorii vždy tři nejlepší projekty:

KATEGORIE FIRMA

Optimalizace energetických a materiálových toků mezi BPS a zemědělskou prvovýrobou / Renergie s.r.o. (Suchohrdly u Miroslavli)
Snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant / Ing. Jiří Marian (Mikulov)
Vozový park na CNG / ČSAD Česká Lípa, a.s. (Praha)


KATEGORIE OBEC

ESO Kněžice – První energeticky nezávislá obec Kněžice ve výrobě tepla a elektrické energie / Obec Kněžice
Snížení energetické náročnosti ZŠ Dolní Újezd / Obec Dolní Újezd
Záchrana gotického hradu Soběslav / Město Soběslav


KATEGORIE MLÁDEŽ

Energis 24 / Mgr. Radovan Šejvl (Bučovice)
Šetřílkovi aneb Hravě šetřím svou kapsu i přírodu / CEMC (Praha)
Výskyt oxidu uhličitého ve škole / Střední škola obchodu a služeb Jihlava


KATEGORIE KUTIL

Energeticky aktivní dům Plzeň – Bolevec / Ing. Jan Řežáb
Solární slunečník / Jiří Pešek (Praha)
Vlastní dům architekta s ateliérem / Ing.arch. Martina Příkazská (Brno)
Letošní novinkou vedle nového uspořádání kategorií a možnosti přihlásit i nezrealizované nápady je možnost hlasovat o nejsympatičtější projekt z 12 nominovaných pomocí SMS či internetu na webových stránkách www.energyglobe.cz. Svůj hlas je možné odevzdat jednomu z projektů od 1. srpna až do konce září. Projekt s největším počtem hlasů pak získá od generálního partnera soutěže BMW Group Česká republika zápůjčku elektroautomobilu BMW i3 spolu s domácí nabíjecí stanicí na 3 roky. Pro šťastné hlasující jsou pak připraveny ceny v podobě elektrokola či unikátní úsporné pračky.

Vítězové letošního ročníku E.ON Energy Globe Award ČR, kteří budou před-staveni 7. října ve Vinohradském divadle v Praze, se mají na co těšit. Vedle finanční odměny pro celkového vítěze čekají na nejlepší projekty v kategoriích ceny od dalších partnerů soutěže. Například tepelná čerpadla či závěsné kondenzační kotle obdrží vítězové od společnosti Vaillant Group Czech, s.r.o. Společnost Gorenje spol. s r.o. předá vítězům v kategoriích unikátní energeticky úsporné pračky. Televizní záznam z předání cen budou moci diváci sledovat v České televizi.

Další informace o soutěži E.ON Energy Globe Award ČR je možné získat na portálu www.energyglobe.cz, nebo na facebookových stránkách E.ON Energy Globe Award ČR.