Vysočina Šetří » Novinky » Moderní veřejné osvětlení šetří městům peníze

Moderní veřejné osvětlení šetří městům peníze

pondělí, 6. ledna 2014

verejne_osvetleni

Nové, šetrné typy osvětlení jako jsou LED žárovky se prosazují nejen v domácnostech, ale také na městské úrovni. Pouliční lampy vybavené technologií LED dokážou městům ušetřit značné prostředky. I v ČR se veřejné osvětlení modernizuje.

Veřejné světelné zdroje jsou jedním z kritických prvků moderní civilizace. Pouliční osvětlení prokazatelně snižuje kriminalitu, umožňuje snažší pohyb v noci a zabraňuje dopravním nehodám. Věděli jste, že veřejné osvětlení měla již četná antická města?

Odtamtud je převzaly velké metropole středního východu a po nich také rostoucí evropská středověká města. Dokonce i samotná Česká republika má v oblasti veřejného osvětlení své nemalé zásluhy, a to díky osobě Františka Křižíka. Ten zdokonalil obloukovou lampu, díky čemuž elektrické osvětlení začalo rychle nahrazovat původní plynové lampy.

Dnes je elektrické osvětlení veřejných prostranství ve vyspělých zemích zcela běžnou záležitostí. V úchvatných satelitních snímcích nočního povrchu planety s myriádami světelných zdrojů se lze utápět dlouhé minuty.

Svět(lo) se mění

Přední světové metropole zkoušely naskočit na vlak modernizace veřejného osvětlení už před několika lety. Například New York, největší město Spojených států amerických, chtěl nechat už roku 2009 vyměnit kolem 250 000 pouličních lamp.

Nový typ osvětlení navržený speciálně pro "Velké jablko", jak se New Yorku přezdívá, měly být o třetinu šetrnější a disponovaly až třikrát delší životností. Zaplatily by se díky tomu za zhruba tři roky.

Velký projekt výměny pouličního osvětlení se poněkud protáhl. Znovu byl ohlášen tento rok v říjnu. Starosta Michael Bloomberg potvrdil, že do roku 2017 bude nahrazeno 250 000 lamp pokročilou technologií LED. Díky tomu město ušetří až 14 milionů dolarů ročně na účtu za elektřinu.

Amerika, Evropa i Asie

Aktuálně se ke stejné iniciativě připojilo i druhé největší město USA. Od října 2013 vám v Los Angeles v noci posvítí na cestu LEDky. LED lampy, které nahradily původní sodíkové výbojky, svítí příjemným bílým světlem, které mimo jiné zlepšuje přehlednost na silnicích. Los Angeles vyměnilo celkem 140 000 pouličních lamp díky čemuž ročně ušetří téměř deset milionů dolarů, a to jak na účtech za elektřinu, tak za údržbu.

Nahrazování starých technologií pouličních lamp pochopitelně neprobíhá zdaleka jen za oceánem. Jde o celosvětový trend, který naštěstí stačil dorazit už také k nám. Už v roce 2010 například nahradili zastaralé pouliční lampy v Bílovicích. Velká výměna veřejného osvětlení se údajně připravuje také v Praze. Prozatím se tam LED lampy zkouší v menších testovacích provozech.

Světelný park

Postupně se možnosti významně snížit každoroční účty za elektřinu povšimla většina měst a obcí v České republice. Společnost E.ON Servisní (ESCZ) poskytuje mj. právě obcím a městům ucelená řešení pro provozování, modernizaci a rekonstrukci soustav veřejného osvětlení.

Pro případné zájemce o modernizaci připravila společnost E.ON Servisní ve svém provozním areálu v Brně speciální technologický park. K vidění jsou tam nejrůznější typy veřejného osvětlení s technologí LED i vysokotlakých sodíkových výbojek. K vidění je například také moderní osvětlení přechodů pro chodce, možnosti nasvícení historických památek a další zajímavosti.

Nová doba

Společně s novými technologiemi osvětlení se v moderních typech pouličních lamp experimentuje i s dalšími funkcemi. Například nizozemská technologická univerzita v Delftu ve svém kampusu nainstalovala chytré pouliční osvětlení se zabudovanými senzory pohybu. Když lampa pozná, že kolem ní někdo prochází, zvýší intenzitu osvětlení. Jinak ponechá světlo tlumené, čímž šetří spotřebu energie.

Moderní typy pouličního osvětlení také už zdaleka nemusí nést pouze jednu funkci. Designéři například přicházejí s lampami vybavenými solárními panely a větrnými turbínami, které samy nejen spotřebovávají, ale také vyrábějí elektřinu. A některé z nich dokonce mohou sloužit jako zdroje wi-fi signálu pro připojení k internetu.

zdroj: Ekobonus.cz