Vysočina Šetří » Novinky » Krajské kolo Enersolu poprvé s účastí gymnazistů

Krajské kolo Enersolu poprvé s účastí gymnazistů

pátek, 19. února 2016

enersol2016_KRVYSOCINA

Třináct středních škol a gymnázií se přihlásilo do aktuálního krajského kola soutěže ENERSOL. Ve třech kategoriích porota posuzovala tři desítky prací, které popularizují obnovitelné zdroje energií, snižování emisí a začleňují environmentální výchovu do výuky na středních školách. „Letos poprvé se do soutěže přihlásily i gymnaziální týmy. Nejlepší projekty z každé kategorie budou Vysočinu reprezentovat v celostátním kole v polovině března,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

V kategorii Enersol a praxe, kam postoupilo na základě rozhodnutí první poroty osm prací na témata obnovitelné zdroje energií, úspory energií, ochrana životního prostředí, snižování emisí v dopravě nebo odpadové hospodářství, rozhodovaly o vítězi jen setiny bodu.
1. M. Novák a J. Brabenec, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, Elektrická koloběžka
2. J. Sabol a kol., Gymnázium Chotěboř, Využití užitkové vody při splachování
3. J. Škorpík a D. Jílek, Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem, Návrh na úsporu energie v budově gymnázia
4. J. Hladík, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, Trombeho stěna


Enersol a inovace
1. M. Hanko, OA, SZŠ a SOŠS Jihlava, Nátěry, které čistí vzduch
2. R. Rámiš, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, Výuková videa Enersol – snižování spotřeby energií

Enersol a popularizace
1. K. Hladká a R. Špačková, VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem, Suroviny a energie kolem nás – vzdělávací program pro Ekotechnické centrum Alternátor

I v letošním roce mají studentské projekty Made in Vysočina velkou šanci uspět v celorepublikovém finále. V posledních pěti letech si z národního kola čtyřikrát odnesli palmu vítězství a jedenkrát skončili druzí.