Vysočina Šetří » Novinky » Jihlavská nemocnice ušetří desetitisíce díky novému autu na CNG

Jihlavská nemocnice ušetří desetitisíce díky novému autu na CNG

čtvrtek, 13. srpna 2015

CNG

Desítky tisíc korun ročně ušetří nově jihlavská nemocnice díky novému autu. Vůz potřebuje nemocnice například na svoz biologického materiálu. Nový automobil jezdí na stlačený zemní plyn a v provozu je zhruba měsíc.

„Nemocnice využívá jedno vozidlo na CNG a to vozidlo Fiat Doblo Cargo. Jedná se o vozidlo se skříňovou nástavbou využívané zejména pro zásobování skladů, dopravu pošty a svoz biologického materiálu od obvodních lékařů. Měsíčně ujede vozidlo zhruba tři tisíce kilometrů, takže ušetříme tři tisíce korun. Náklady na jeden kilometr jsou jedna koruna,“ upřesňuje provozně-technický náměstek Alexander Filip.


Alternativní palivo CNG je levné, ekologické a bezpečné. Oproti klasickým palivům jsou náklady na pohonné hmoty až o 50 % nižší a v potaz je nutné vzít také nulovou silniční daň u vozidel na CNG. Díky nízké pořizovací ceně tohoto paliva a značným ekologickým výhodám se řadí mezi paliva budoucnosti. Stlačený zemní plyn CNG se vyskytuje v plynné formě, je tvořen zhruba z 98 % metanem a z důvodu produkce nižšího množství škodlivin při jeho spalování je méně zatěžující k životnímu prostředí než ostatní druhy paliv.