Vysočina Šetří » Novinky » Česká republika dostane miliardovou injekci CNG

Česká republika dostane miliardovou injekci CNG

středa, 31. července 2013

cng-stanice-eon

Autobusy v Česku jezdí především na naftu. Malý zlomek celé flotily pohání bionafta nebo zemní plyn. To se ale má v následujících letech změnit. Chystá se miliardová dotace pro autobusovou dopravu na zemní plyn.

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí by měli již tento týden vyhlásit výzvu pro nákup nových autobusů v městské hromadné dopravě s pohonem na CNG a i pro výstavbu CNG plnicích stanic. „Jedná se o novou výzvu na alternativní dopravu v hodnotě cca 1 miliardy Kč,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV, která se v ČR zabývá podporou dopravy na zemní plyn.

Nejvíce peněz bude putovat do Moravskoslezského kraje, tedy oblasti s nejproblematičtějším ovzduším. Největší část dotace chce využít Dopravní podnik Ostrava, který plánuje vyměnit až třetinu svých autobusů na naftu za autobusy na CNG.

Nové CNG autobusy pořídí ostravský dopravce pravděpodobně na jaře 2014. Celkem je plánováno pořízení až 100 CNG autobusů. Dotace by mohla pokrýt až 80 % pořizovací ceny takového autobusu. Dotace budou moci využít i soukromé firmy.

„Dnes u nás jezdí přes 410 CNG autobusů, pokud se ale využije tato dotace, za rok by zde mohlo jezdit i dvakrát tolik CNG autobusů,“ říká Prokopec. „Podrobné informace o chystané dotaci připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. V nejbližší době je zveřejníme na našich stránkách Asociace,“ dodává.


V JIHLAVĚ JIŽ AUTOBUSY NA CNG JEZDÍ !


Brněnský dopravní podnik již před časem uvedl, že kvůli drahé naftě zvažuje pořízení plynových autobusů. Podnik vykazuje měsíční ztráty kvůli naftě 1,5 až 2 miliony Kč. Díky CNG by se ušetřilo za palivo a snížila závislost na dodavatelích nafty. CNG je podle dopravního podniku ze současných alternativ nejlépe vyzkoušené.

Bez ohledu na dotace chce nové autobusy koupit i Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Z celkového počtu nových vozidel by 4 měly být na zemní plyn. Podnik by rád vybudoval i plnící CNG stanici. V současné době zde provozují celkem 29 autobusů.

Město Znojmo se rozhodlo jít cestou CNG už před časem. Znojemská městská autobusová doprava (MAD) má od června nový ekologický autobus. Jedná se o vůz Solaris Urbino 12 CNG. Město Znojmo podpořilo nákup tohoto vozu půlmilionovým příspěvkem a nyní zde pravidelně každý rok pořídí nový plynový autobus. Postupně se tak obmění zdejší vozový park.

Také v Turnově letos testovali CNG autobus v rámci MHD. Jednalo se o Iveco Stratos LE na CNG.  V Havířově jezdí CNG autobusy od počátku 90. let minulého století. Dnes tam je v provozu hlavně na linkách MHD již 30 CNG autobusů a zdejší vozový park je jeden z nejmodernějších. Podnik má také vlastní CNG stanici.

V červnu zde přibyly další dva CNG autobusy a do konce roku přibude minibus a snad i kloubový autobus. Jedná se o 12 metrové Iveco Citelis na zemní plyn, které byly pořízeny pomocí dotace z Regionálního operačního programu.

I na Kladně již několik let jezdí autobusy s pohonem na zemní plyn. ČSAD MHD Kladno nyní nakoupí 12 dalších CNG autobusů. Na nákup společnost totiž získala evropské dotace, které činí 40 procent investice. Autobusy se budou uvádět do provozu postupně od tohoto podzimu do jara 2014.